Başaranlar Mühendislik<

İyi bir yol aydınlatma nasıl yapılmalıdır?

Blog

İyi bir yol aydınlatma nasıl yapılmalıdır?

İyi bir yol aydınlatma nasıl yapılmalıdır? EAE Konya, Konya EAE, EAE Konya Bayi, Konya EAE Bayi, Konya Busbar, Busbar Konya, EAE Bayii, EAE Bayileri için bizi arayabilirsiniz.

Günümüzde trafik güvenliği açısından son derece önemli olan unsur sürücülerin emniyetli bir şekilde seyahat etmeleri ve yaya görünürlüğünün arttırılmasıdır.

Yol aydınlatması tanımının genel olarak kapsamına baktığımızda şehir içi yolları, ana yolları, otoyolları, ekspres yolları, çevre yollarını, cadde ve sokakları, bağlantı yollarını, kavşakları ve diğer yolları kapsayan aydınlatma sistemlerine verilen genel adlardan birisidir.

Asıl amacı, yayaların ve diğer objelerin görünürlüğünü arttırarak , sürücülerin güvenli bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak olan yol aydınlatmasının, sağlıklı bir şekilde en iyi görmek koşullarının sağlanması şarttır. Bu yüzden, iyi bir yol aydınlatması için sürücülerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, görme koşulları iyileştirilmelidir.

Doğru bir şekilde sağlanmış yol aydınlatması ulaşımda yaşanan karmaşaları çözerken, şehir içi trafik akışının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinin önünü açar. Ulaşımda yaşanan karmaşıklıkları çözen yol aydınlatması aynı zamanda insanların kendisini güvende hissetmelerine de aracılık eder.

İyi bir yol aydınlatma sisteminde kamaşma da son derece önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Çünkü aydınlatma armatürlerinden gelen direkt kamaşma, sürücülerde görsel performans kayıplarına sebebiyet verebilmekte ve yol üzerinde ki tehlikeli objelerin görünürlük düzeylerini önemli ölçüde azaltacaktır. Yapılan araştırmalarda yol aydınlatmalarının zayıf olduğu yerlerde yapılan iyileştirme çalışmalarında trafik kazalarının yüzde 30-35 önüne geçildiği bildirilmektedir.

Yol aydınlatma sistemlerinde genel olarak bakıldığında yüksek basınçlı sodyum buharlı lambalar, metal halde lambalar ve LED sokak armatürleri kullanılmaktadır. Bu bağlamda LED sokak armatürleri kullanım ömrü ve ışık verimi açısından daha çok tercih edilmektedir.

Yol aydınlatmasında kullanılacak olan aydınlatma direkleri ise; yolun genişliğine bağlı olarak tek taraflı, çift taraflı veya zikzak desenli olarak tercih edilmektedir. Aynı zamanda yol aydınlatma hesaplarında ise DIALux gibi bilgisayar yazılımları kullanılmaktadır. DIALux gibi yazılımlar direkler arası mesafeyi ve direkt yüksekliği gibi ölçümlemeleri bulmayı sağlayan optimizasyon özelliklerine sahiptirler. Bu özellikler için genellikle programa sınır değerler girdi olarak işlenir ve bu değerler arasında en iyi aydınlatma senaryosunun oluşturulması için işlem başlatılır.

Yol aydınlatma sistemlerinin doğru bir şekilde kullanılmasının sağladığı bir diğer önemli yararlardan biriside yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlama imkanıdır. Bu bağlamda özellikle uzaktan yönetim imkanı gibi ekstra özellikler, işletme ve bakım maliyetlerini asgari düzeylere indirerek uzun süreli güvenli aydınlatma sağlanmasına aracılık etmektedir.

İyi bir yol aydınlatma nasıl yapılmalıdır? EAE Konya, Konya EAE, EAE Konya Bayi, Konya EAE Bayi, Konya Busbar, Busbar Konya, EAE Bayii, EAE Bayileri için bizi arayabilirsiniz.